Zastosowanie i aranżacja roślin w ogrodach zoologicznych zależy od wielu czynników. Obie strefy obiektu (ta przeznaczona dla publiczności oraz ta, które stanowi miejsce ekspozycji zwierzęcej), mimo że spełniają odmienne funkcje, powinny być projektowane z zachowaniem współzależności.
 
Wszelkie decyzje dotyczące projektu winny w pierwszym rzędzie uwzględniać charakter środowiska naturalnego, właściwego dla eksponowanych zwierząt i odzwierciedlać jego wielofunkcyjność, konsekwentnie zachowaną w rozwinięciu koncepcji projektu.
 
Pomysł na rośliny
Powstawanie koncepcji stanowisk roślinnych nie powinno być zdominowane przez potrzebę ornamentacji, upiększenia czy też naśladowania naturalnego środowiska. Musi uwzględniać także fizyczne i percepcyjne wymagania publiczności, np. potrzebę doznawania przyjemności płynących z przebywania w przyjaznym środowisku. Tereny ekspozycyjne winny zaspokajać nie tylko potrzeby zwierząt związane ze środowiskiem, zapewniać odwiedzającym godny zapamiętania przekaz, ale również spełniać we właściwy sposób cele edukacyjne i zmierzać do ustanowienia optymalnych warunków dla zachowania gatunków.
Projektowanie przestrzeni, której charakter jest z góry określony przez żywą i ciągle zmieniającą się roślinność na terenie zoo, okazuje się niezmiernie trudne. Projektant, w celu symulacji natura...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?