„Skarby ogrodów”
Blisko 300 wystawców z kilkunastu krajów weźmie udział w 20. już edycji Wystawy „Zieleń to życie”. Rozpoznawalne w Europie polskie targi roślin i ogrodów odbędą się w dniach 24-26 sierpnia br. w Warszawskim Centrum Expo XXI. Tegoroczna impreza upłynie pod hasłem „skarby ogrodów”. Temat przewodni nawiązuje do pasji i emocji, związanych z tworzeniem oraz pielęgnowaniem każdego ogrodu. Ekspozycje wystawców, program prezentacji oraz pokazy dla publiczności będą wpisane właśnie w ten nurt. „Zieleń to życie” to nie tylko okazja do zapoznania się z roślinami – drzewami, krzewami, bylinami, pnączami czy też kwiatami rabatowymi, ale również z nowościami technicznymi oraz innowacyjnymi produktami z branży ogrodniczej. W jednym miejscu i czasie z łatwością będzie można porównać ofertę wielu przedsiębiorstw oraz uzyskać specjalistyczne porady. Eksperci zajmujący się terenami zieleni będą mieli możliwość wymiany własnych spostrzeżeń w trakcie 13. Ogólnopolskiej Konferencji ,,Zielone Miasto – przestrzeń i komunikacja” (która odbędzie się w dniach 23-24 sierpnia br.). Kupcy i właściciele centrów ogrodniczych uczestniczący w Konferencji ,,Centrum Ogrodnicze – sukces w praktyce” (24 sierpnia br.) skorzystają z doświadczeń szwajcarskiego eksperta i praktyka, utytułowanego licznymi branżowymi nagrodami, Erwina Meier-Honggera. Natomiast gościem specjalnym seminarium ,,Dzień Architekta Krajobrazu” (25 sierpnia br.) będzie John Brookes – ikona brytyjskiego ogrodnictwa i sztuki tworzenia ogrodów.

O zieleni w Katowicach
II Międzynarodowa Konferencja „Zieleń Miejska Katowice 2012” odbędzie się w dniach 21-22 czerwca br. Na miejsce spotkania się osób zawodowo związanych z szeroko rozumianą problematyką dotyczącą zieleni publicznej wybrano Miejski Dom Kultury w Parku Giszowiec w Katowicach. Pomysł na zorganizowanie tej konferencji zrodził się m.in. z potrzeby wymiany doświadczeń pomiędzy jednostkami zajmującymi się terenami zieleni w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Tematyka konferencji uwzględnia m.in. takie zagadnienia jak: zarządzanie oraz finansowanie terenów zieleni, innowacyjne rozwiązania zieleni miejskiej czy też praktyczne aspekty budowy i utrzymania placów zabaw. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Zarządu Zieleni Miejskiej Katowice.
 
Poznać trendy
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, na zakończenie każdej edycji studiów podyplomowych „Wzornictwo ogrodowe” pragnie dokonywać przeglądu współczesnych rozwiązań aranżacji zieleńców. Spotkania tego typu organizowano już dwukrotnie – w 2010 i 2011 r. Kolejna konferencja odbędzie się 23 czerwca br. w siedzibie uczelni. Prelegenci zwrócą uwagę nie tylko na oświetlenie, meble ogrodowe, nawierzchnie zieleńców, ich ogrodzenia, układy wodne czy powtarzalne elementy dekoracyjne. Mowa będzie również o miejscach pamięci, rekonstrukcjach ogrodów historycznych czy też o urządzeniach dla zwierząt. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Konferencji będzie towarzyszyła wystawa studenckich prac dyplomowych z wzornikami elementów wyposażenia ogrodu.