Proces dostosowywania polskiego prawa z zakresu gospodarki odpadami do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej zapoczątkował pakiet ustaw określających obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarki odpadami opakowaniowymi. Ustawy te uchwalono przed pięcioma laty – 11 maja 2001 r. Fakt ten można uznać za narodziny systemu odzysku i recyklingu w Polsce.

Obowiązujące ustawy przejęły wiele standardów funkcjonujących w Unii, przede wszystkim zasadę „zanieczyszczający płaci”, dzięki której współodpowiedzialność za realizację wyznaczonych poziomów odzysku i recyklingu spoczywa na przedsiębiorcach wprowadzających na rynek produkty wraz z opakowaniami. Wspomniana ustawa powołała do życia nowy podmiot – organizację odzysku – jednostkę, która w imieniu przedsiębiorców zajmuje się realizacją nałożonych obowiązków.
Dokładnie w piątą rocznicę tego wydarzenia w Łazienkach Królewskich w Warszawie organizacja odzysku Rekopol wraz ze swoimi akcjonariuszami zorganizowała konferencję „5 lat systemu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w Polsce”.
Konferencja odbyła się pod patronatem Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Patronat medialny nad tym przedsięwzięciem sprawowały „Przegląd Komunalny”, „Recykling” oraz „Gazeta Prawna”.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?