W ostatnim czasie miałem okazję podróżować po kraju, głównie samochodem. Przy każdej takiej okazji nie mogę się nadziwić, jak pozytywnie zmienił się nasz kraj. Mam wrażenie, że trzeba regularnie robić jakieś zestawienia zdjęć, filmów i publikować, gdzie się da z podpisem: „Zobaczcie, tak było 20 lat temu, tak jest dzisiaj”.

Na co dzień tego nie zauważamy. Wielu ludzi ma wręcz skłonność do narzekania: „Nic się nie poprawia”, „W Niemczech to jest porządek”… Czyżby? Kiedy jadę autostradą w Niemczech, a szczególnie gdy zatrzymam się i odwiedzę tamtejsze toalety, wcale nie mam kompleksów. A przecież przez dziesięciolecia niemieckie autostrady i toalety to był dla nas wręcz miernik dystansu, jaki dzieli Polskę od Zachodu. Obudźmy się i cieszmy – Zachód już tu jest, u nas, w Polsce, nad Wisłą. I nie przyszedł do nas sam – to my go sobie wypracowaliśmy, dogoniliśmy go, a teraz nawet prześcigamy.

Tak też wyglądają nasze wodociągowe inwestycje czy infrastruktura. Do dziś mam w oczach obrazki z moich zagranicznych wizyt z kolegami z branży w obiektach wodociągowych w zachodniej Europie, gdy podziwialiśmy je i porównywaliśmy do naszej biedy. Minęło trochę lat i to my zaczęliśmy przyjmować delegacje z Zachodu w naszej zmoderni...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?