Pielęgnacja drzew a prawo własności
Ograniczenie zakresu dozwolonych prac pielęgnacyjnych na drzewach, wynikające z postanowień art. 82 ust. 1a Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2009 r. nr 151, poz. 1220, z późn. zm.) stanowi bardzo istotną ingerencję w konstytucyjnie chronione prawa własności. W związku z tym, jak wszystkie tego typu ograniczenia, muszą być interpretowane z bardzo dużą ostrożnością.
Drzewa mogą oddziaływać na zakres wykonywania prawa własności w odniesieniu do sąsiednich nieruchomości. Ich system korzeniowy oraz korona nie znają granic wynikających z prawa własności. W efekcie rośliny mogą ograniczać możliwości korzystania z nieruchomości, na której znalazły się ich gałęzie lub korzenie.
Usunięcie bez oceny?
W celu ochrony praw właścicieli nieruchomości sąsiadujących z tymi, na których znajdują się drzewa, wprowadzono rozwiązania art. 150 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi: „Właściciel gruntu może obciąć i zachować dla siebie korzenie przechodzące z sąsiedniego gruntu. To samo dotyczy gałęzi i owoców zwieszających się z sąsiedniego gruntu; jednakże w wypadku takim właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia.” Ustalając zakres przedmiotowy zastosowania tego przepisu, w praktyce przyjmuje się, że: „Jeżeli właścicielowi gruntu, na który z sąsiedniego gruntu przechodzą korzenie, przysługuje w stosu...