Jolanta Czudak-Kiersz

Pierwsze projekty przeznaczone do finansowania z Funduszu Spójności są gotowe do przekazania Komisji Europejskiej. Zarząd Narodowego Funduszu, jednostki odpowiadającej za przygotowanie wskazanych przez ministra środowiska przedsięwzięć do finansowania ze środków unijnych, podjął uchwałę o przekazaniu 13 wniosków do akceptacji resortu i skierowania ich do Brukseli.
Przeważają wnioski o udzielenie wsparcia na porządkowanie gospodarki wodno-ściekowej. O najwyższe dotacje unijne na ten cel ubiegają się Tychy (74,8 mln euro), Zabrze (58,3 mln euro) i Bytom (49,5 mln euro).
Tychy przygotowały projekt modernizacji miejskiej oczyszczalni „Urbanowice” w zakresie zagospodarowania osadów ściekowych. Realizacja całego przedsięwzięcia, w którym przewidziano także rozbudowę kanalizacji sanitarnej (143 km) i deszczowej (134 km), budowę 24 przepompowni oraz regulację rowów i potoków na odcinku 32 km, wyceniona jest na ponad 106 mln euro. Gmina ubiega się o dofinansowanie z Funduszu Spójności w wysokości 70% kosztów całkowitych zadania, to jest 74,8 mln euro.
W Zabrzu rozbudowa i modernizacja oczyszczalni „Śródmieście” (o przepustowości 33,4 tys. m³ na dobę), 113 km sieci kanalizacyjnej i 63,5 km deszczowej, 20 przepompowni ścieków oraz budowa nowych magistrali wodociągowych kosztować będzie ponad 91 mln euro, z czego pomoc unijna ma stanowić 64%.
W przypadku Bytomia o...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?