W Polsce 21 miast i gmin uczestniczy w programie „Podaj łapę”, którego celem jest rejestracja i identyfikacja zwierząt. Organizatorem programu jest Krajowe Biuro ds. Identyfikacji i Rejestracji Komputerowej Zwierząt w Gdańsku. Biorąc pod uwagę, że liczbę psów w kraju szacuje się na 6 mln, to ujęcie w gminnych bazach danych ok. 80 tys. spośród nich stanowi zaledwie 1,3% całkowitej liczby zwierząt. Po takim zestawieniu widać, jak wiele jest jeszcze do zrobienia!

W rozmowach przedstawicieli kilku miast słychać opinie, że nie wszystko działa tak dobrze, jak powinno. Najczęstszą tego przyczyną jest brak środków na realizację programu, co powoduje, że nie można podnieść ściągalności podatków od właścicieli psów. Natomiast sposób wykorzystania przez władze miejskie zebranych danych do kreowania lokalnej polityki wobec właścicieli zwierząt stanowi odrębne zagadnienie – warte osobnej analizy.

Oznaczony – policzony

Obecnie mamy do wyboru 3 metody znakowania zwierząt. Po pierwsze, przyczepianie medalików z numerem ewidencyjnym do obroży (sposób tani, ale trzeba uważać, bo medaliki można łatwo zgubić). Drugi sposób to znakowanie tatuażem, wykonywanym na wewnętrznej powierzchni ucha (sposób skuteczny, choć mogą się zdarzać próby zmiany wytatuowanych znaków w przypadku kradzieży zwierząt). Trzeci sposób znakowania psów to wszczepianie elektronicznych mikrochipów wielkości 6-13 mm. Urządzenia te działają na zasadzie w...