Nam i przyszłym pokoleniom powinny zapaść w pamięć słowa z preambuły ramowej dyrektywy wodnej (2000/60/WE): ?woda nie jest produktem handlowym takim jak każdy inny, ale raczej dziedzictwem, które musi być chronione, bronione i traktowane jako takie?.

Data 15 grudnia 2015 r. na długo pozostanie w pamięci Wielkopolan. W tym dniu zakończyły się konsultacje społeczne zapisów Białej Księgi Ochrony Złóż Kopalin, udostępnionych 3 listopada ubiegłego roku na stronie Ministerstwa Środowiska.

Zawarty w księdze wykaz dostępności do złóż węgla brunatnego obejmuje Rów Poznański, zdefiniowany w obrębie gmin i miejscowości takich jak Mosina, Czempiń, Gostyń, Krzywiń i Oczkowice. Eksploatacja złóż węgla metodą odkrywkową na wskazanym terenie wiązałaby się z zagrożeniem dla funkcjonowania źródeł wody.

Spółka Aquanet, w oparciu o opracowanie prof. dr. hab. J. Przybyłka, prof. dr. hab. J. Górskiego i prof. dr. hab. W. Ratajczaka pt. ?Skala zagrożeń dla gospodarki wodnej w warunkach odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego w południowo-zachodniej Wielkopolsce?, wskazała zagrożenia dla funkcjonowania ujęcia wody Mosina-Krajkowo-Sowiniec, które stanowi źródło wody surowej dla SUW w Mosinie. Należy zaznaczyć, iż SUW Mosina ma 70-procentowy udział w produkcji wody dla całej aglomeracji poznańskiej, a stacja została oddana do eksploatacji w 2015 r. po kompleksowej modernizacji, trwającej pięć lat. Wydobycie węgla metodą odkrywkową spowodowałoby po...