Ramowa Dyrektywa Wodna (RDW), uchwalona w 2000 r., zakłada osiągnięcie dobrego statusu wód Europy w 2015 r. To ambitne wyzwanie, wymagające wielu kosztownych działań w krótkim czasie. Wydaje się nawet, że nieosiągalne…
Jest wiele problemów wynikających z historycznych zaniedbań. Trzeba je wskazać i znaleźć ich rozwiązanie. Dlatego Dyrekcja ds. Środowiska (DG Envi) Komisji Europejskiej postanowiła opracować „Plan działań w sprawie ochrony wód w Europie”, nazwany The Blueprint to Safeguard Europe’s Water. Prace nad dokumentem rozpoczął w 2010 r. Janez Potočnik, komisarz Unii Europejskiej ds. środowiska. Horyzont czasowy ustawiono na 2020 r., ten sam co w strategii unijnej (tzw. EU2020).
Plany Gospodarowania Wodami
Najważniejszym etapem wdrażania RDW, na której opiera się „Plan działań”, są Plany Gospodarowania Wodami w Dorzeczach, opracowywane przez kraje członkowskie UE (rysunek). Polska przeprowadziła już obowiązkowe konsultacje społeczne i wysłała Plany do Komisji Europejskiej. Spotkały się one jednak z dużą krytyką ze strony interesariuszy, gdyż nie uwzględniły wielu ich postulatów.
Kolejne dokumenty, na których opiera się KE, dotyczą m.in. adaptacji do zmian klimatu, suszy i powodzi, problemu eutrofizacji oraz jakości i zasobów wód głębinowych.
Prace nad Planem Działań mają się z...