Według danych Instytut Energetyki Odnawialnej, w latach 2008-2016 pięciu największych operatorów sieci dystrybucyjnych, tj. ENEA Operator, ENERGA Operator, PGE Dystrybucja i TAURON Dystrybucja oraz RWE, wydało łącznie 1529 warunków przyłączenia do sieci instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 1,5 GW.

Choć wydane dla instalacji PV warunki przyłączenia to zaledwie 10% ogólnej mocy w porównaniu do farm wiatrowych, to jednak należy podkreślić, że planowane moce w przypadku farm słonecznych i mniejszych instalacji PV są 10-krotnie większe od obecnie zainstalowanych ok. 120 MW1.

W kraju powstał rynek projektów gotowych do wdrożenia w systemie aukcyjnym (nowy system wsparcia wprowadzony znowelizowaną w czerwcu 2016 r. ustawą o odnawialnych źródłach energii). Należy zastrzec, że część inwestorów wnioski o przyłączenie składa kilkakrotnie, ponadto moc przyłączeniowa przedstawiona we wniosku może się znacząco różnić od faktycznej, a część przedsięwzięć nie zostanie zrealizowana. Nowych projektów przybywa, ale tempo ich rejestracji maleje. W związku z tym łączna moc instalacji, dla których zostały wydane warunki przyłączenia w porównaniu do łącznej faktycznej mocy zbudowanych instalacji może ulec zmianie.

W rozpatrywanym okresie powstało najwięcej projektów z zakresu mocy od 0,5 do 1 MW. Udział tej grupy instalacji stanowi ilościowo ok. 45% ogółu. Najmniej warunków przyłączenia otrzymały duże farmy fotowoltaiczne o...