Zmiana przestrzennych form zagospodarowania miast, która ma wpływ na rozwiązania ich systemów dystrybucji wody, wpływa także na zużycie energii potrzebnej na ich budowę i eksploatację. Zmieniając formy przestrzenne, można wpływać na oddziaływanie przestrzeni zurbanizowanej na środowisko.

Takie były wnioski przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych badań nad wpływem zmian przestrzennych form jednostek osadniczych na rozwiązania struktury konfiguracyjnej systemów dystrybucji wody, a w szczególności na zużycie przez te systemy energii koniecznej zarówno do wytworzenia, jak i utylizacji rur, a także prowadzenia napraw rurociągów oraz dostarczania wody1. Wykorzystując opracowany model analityczny, wykazano, że roczna dziesięcioprocentowa redukcja zużycia energii na głowę jest osiągalna poprzez podniesienie gęstości zaludnienia z 10 osób/ha do 275 osób/ha. Ustalono ponadto, że w układach przestrzennych z radialno-monocentrycznym układem odbiorców wody roczne zużycie energii na osobę jest najniższe.
W styczniu br. w Instytucie Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej odbyło się seminarium, na którym prof. Maria Elektorowicz z Uniwersytetu w Montrealu przedstawiła wyniki badań dotyczących problemów związanych ze skutkami odprowadzania do środowiska wraz ze ściekami bytowo-gospodarczymi niektórych związków będących składnikami lekarstw, paralek&...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?