W ostatniej dekadzie wiele państw unijnych wprowadziło instrumenty prawne pozwalające osiągnąć cele na pograniczu ochrony środowiska, energetyki i rolnictwa. Działania zakrojone na znaczną skalę obejmują szeroki wachlarz przedsięwzięć pomocy publicznej, skierowanych przede wszystkim na wzrost efektywności energetycznej oraz rozwój odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich.
Wśród instrumentów prorozwojowych niezwykle ważne miejsce zajmuje polityka podatkowa. Warto zatem zwrócić uwagę, z jakimi udogodnieniami podatkowymi dla energetyki odnawialnej mamy do czynienia na gruncie polskim. Należy też zainteresować się instrumentami podatku rolnego oraz uprawnieniami samorządu terytorialnego w tym zakresie.

Samorząd i jego rola
Skupienie się na zagadnieniach podatkowych na poziomie samorządu lokalnego wynika z kilku powodów. Po pierwsze, samorządy terytorialne posiadają kompetencje i zadania w zakresie gospodarki energetycznej i ochrony środowiska oraz w obszarze rolnictwa. Z drugiej strony samorządom terytorialnym przyznano pewne środki i zasoby publiczne, dzięki którym mogą realizować zadania. Jednym z najistotniejszych instrumentów jest posiadanie znaczących uprawnień w kreowaniu lokalnej polityki podatkowej. Dlatego nie może dziwić poszukiwanie stycznych i analizowanie instrumentów podatkowych przeznaczonych do osiągnięcia celów na pograniczu wspomnianych trzech sektorów.
Szczególną pozycję zajmują samorządy gminne, bowiem w wyniku de...