Podatki jako czynnik ryzyka w PPP
Transakcje w modelu PPP są od wielu lat z sukcesem realizowane w różnych krajach świata. Szczególnie mocno PPP rozwinęło się w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii, a także poza Europą (Kanada, USA). Doświadczenia tych państw wskazują, iż przedsięwzięcia PPP realizowane są taniej i szybciej, a jakość usług publicznych znacznie wzrasta. Uważa się również, iż PPP stymuluje gminy do działania oraz umożliwia rozwój infrastruktury nawet w przypadku, gdy brakuje środków budżetowych.
Współpraca z sektorem prywatnym pozwala na wykorzystanie doświadczenia i umiejętności przedsiębiorców oraz ogranicza nakłady ponoszone przez podmioty publiczne.
Te pozytywne doświadczenia zagraniczne, w połączeniu z ogromną potrzebą rozwoju inwestycji publicznych i niewystarczającymi środkami budżetowych, prowadzą do rozwoju transakcji PPP na większą skalę również w Polsce. W tej sytuacji niezbędne wydaje się zwrócenie uwagi na kilka problemów podatkowych, z którymi mogą spotkać się uczestnicy przedsięwzięcia PPP.
Jedną z podstawowych cech partnerstwa jest oszacowanie i podział ryzyka pomiędzy stronami transakcji. W wyniku prowadzonych negocjacji część ryzyk przejmuje na siebie partner prywatny. Im więcej ryzyka przejmie, tym wyższe będzie jego wynagrodzenie. Niewątpliwie jednym z nich jest ryzyko podatkowe. Analiza zapisów ustaw podatkowych w kontekście PPP rodzi i...