Jakie są najważniejsze wymagania i zobowiązania, kierowane do różnych podmiotów, zawarte w obowiązującej od 10 lipca br. Ustawie z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (DzU z 2015 r. poz. 881)?

Przyczyny przyjęcia tych przepisów i ich powiązania z regulacjami prawa unijnego przedstawione zostały w poprzednim numerze ?Przeglądu Komunalnego?. Zagadnienia objęte postanowieniami nowego aktu nie pojawiają się w prawie polskim po raz pierwszy, częściowo były objęte przepisami dotychczas obowiązującej Ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową (DzU z 2014 r. poz. 436), zaś jeszcze wcześniej przepisami Ustawy z 2001 r. o postępowaniu z substancjami zubożającymi warstwę ozonową. Ustawa z 2004 r. nie dotyczyła fluorowanych gazów cieplarnianych, jej główne postanowienia były związane z substancjami zubożającymi warstwę ozonową (substancjami kontrolowanymi) i regulowały m.in. obowiązki podmiotów używających substancje kontrolowane, obrót substancjami kontrolowanymi, sprawy kontroli i nadzoru. Ustawa wprowadzała także obowiązek uzyskania świadectwa kwalifikacji przez wykwalifikowany personel, zajmujący się takimi substancjami.

Zakres obowiązków

Główne cele nowych regulacji to, od strony środowiskowej, wprowadzenie wymagań zmierzających do ograniczenia zużycia i emisji fluorowanych gazów cieplarnianych oraz kontynuow...