Podstawowe założenia ustawy krajobrazowej
Założenia Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, wytyczającej prawne standardy ochrony krajobrazu, mają nareszcie szansę na wprowadzenie do polskiego porządku prawnego. Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, wprowadzający konkretne rozwiązania dotyczące działań w przestrzeni publicznej, po niemal dwóch latach jest bliski uchwalenia.
Europejska Konwencja Krajobrazowa z 20 października 2000 r. określa standardy kształtowania przestrzeni publicznej. Przewidziane w konwencji rozwiązania nie mogą być stosowane bezpośrednio i wymagają wprowadzenia do polskiego porządku prawnego konkretnych instytucji prawnych, które pozwolą powstrzymać chaos w zagospodarowaniu przestrzeni oraz tworzyć spójną politykę urbanistyczną dla całych obszarów krajobrazowych (więcej na temat konwencji w ?Zieleni Miejskiej? 1/2015). Już w lipcu 2013 r. wpłynął do Sejmu prezydencki projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu i przez niemal dwa lata był przedmiotem prac w komisjach oraz czytany na kolejnych posiedzeniach. Projekt został uchwalony 20 marca br. przez Sejm i skierowany do Senatu, który na posiedzeniu w dniach 16-17 kwietnia br. rozstrzygnął o dalszych losach ustawy.
Kwestie sporne w projekcie
Przedmiotem sporu jest wprowadzenie ograniczeń dla wszechobecnych dzisiaj reklam. Wymaga to wyważenia interesów osób zabiegających ...