Podstawy prawne pielęgnacji drzew
Dendrolog wykonał ekspertyzę ? ocenę stanu zdrowotnego dębów szypułkowych. Przedstawił także zalecenia pielęgnacyjne. Zalecił wykonanie cięć sanitarnych, a także redukcję części korony drzew. Czy w obecnym porządku prawnym jest to możliwe?
O opinię w tej sprawie poproszono radcę prawnego. Wskazane działania mają obniżyć wysokość korony, co w efekcie poprawi statykę, a tym samym usunie ewentualne zagrożenie powodowane w obecnym stanie przez drzewa. Tymczasem urzędnik twierdzi, że aktualne przepisy ? art. 82 ust. 1a Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody1 zabraniają tego.
Interpretacja prawa
Przystępując do rozwiązania przedstawionego problemu, w pierwszej kolejności należy przypomnieć o tym, że przepisy prawa nie mogą być interpretowane w oderwaniu od systemu, którego stanowią część. Dlatego też, ustalając zakres dozwolonych zabiegów pielęgnacyjnych w odniesieniu do drzew, należy przypomnieć postanowienia przywołanego w pytaniu art. 82 ust. 1a ustawy o ochronie przyrody, zgodnie z którym: Zabiegi w obrębie korony drzewa na terenach zieleni lub zadrzewieniach mogą obejmować wyłącznie:
1) usuwanie gałęzi obumarłych, nadłamanych lub wchodzących w kolizje z obiektami budowlanymi lub urządzeniami technicznymi;
2) kształtowanie korony drzewa, którego wiek nie przekracza 10 lat;
3) ...