Pogodne kompozycje złożone z roślin o żółtych liściach, kwiatach czy owocach ocieplą i rozjaśnią miejskie zakamarki, poprawiając nam samopoczucie.

Mieszkańcy miast spędzają wśród miejskich murów większość swego życia i dla ich komfortu ? nie tylko psychicznego, ale i fizycznego ? warto przestrzeń, w której żyją, wypełniać roślinami. To one dostarczają nam tlen, pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza, wpływają korzystnie na mikroklimat lokalny, rozpraszają fale dźwiękowe, zmniejszając hałas, i redukują silne powiewy wiatru. Rozmaite gatunki roślin poprawiają też estetykę otoczenia, a przy okazji mogą pełnić dodatkowe funkcje. Osiągnięcie odpowiedniego efektu zależy od wielkości, struktury korony, pokroju, a także barwy gatunków. Często decydujemy się na różnorodność w nadziei, że ożywimy przestrzeń, ale warto stosować zestawienia monochromatyczne, bo skumulowanie jednej barwy i jej odcieni wywiera silniejsze wrażenie i jest czytelniejsze pośród wielu elementów, które wypełniają rozległą miejską przestrzeń. Poszukując efektownych rozwiązań kolorystycznych, warto zastanowić się nad wykorzystaniem żółci. Przede wszystkim dlatego, że to barwa ciepła, odbierana powszechnie jako optymistyczna i radosna. Kojarzona jest ze światłem słonecznym, rozświetleniem i ciepłem.

Badania prowadzone nad wpływem barw na funkcjonowanie człowieka wykazały, że właśnie żółcie przyciągają uwagę, pobudzają, nastrajają pogodnie, skłaniają do aktywności i inwe...