Na stronach internetowych poświęconych placom zabaw często pojawiają się projekty zrealizowane przy użyciu opon lub innych materiałów z recyklingu, zarówno w ubogich krajach Afryki, jak i w wielkich miastach Ameryki. W Polsce jednak trudno o takie przykłady. Opony kojarzą nam się z brudem, padają pytania o toksyczność, pojawiają się wątpliwości co do bezpieczeństwa. O zaletach opon opowiadają Annie Komorowskiej Sara Podwysocka i Maria Ostrowska z grupy Reshtki, autorki pierwszego w Polsce recyklingowego placu zabaw opatrzonego certyfikatem bezpieczeństwa.

 

Kilka lat temu w Warszawie powstały recyklingowe place zabaw, które w moim odczuciu nie do końca spełniły swoją funkcję. Przed wejściem umieszczono tabliczkę z informacją, że są to instalacje artystyczne, a odpowiedzialność za dzieci ponoszą rodzice. Doszłam wówczas do wniosku, że aby przekonać do idei tworzenia tego typu obiektów, trzeba zadbać o podstawowe bezpieczeństwo. Wam się udało. Wasz plac zabaw jest bezpieczny, co potwierdza certyfikat nadany przez Centrum Kontroli Placów Zabaw. Czy trudno było to osiągnąć?

Przed rozpoczęciem projektowania placu zabaw O-o Pony dokładnie rozpoznałyśmy rynek i dotarłyśmy do twórców recyklingowych, miejskich projektów dla dzieci. Projekty bardzo nam się podobały, promowały ideę powtórnego wykorzystywania tzw. odpadów, a zarazem służyły tworzeniu przestrzeni do zabaw i spotkań. Odnios...