Materiał szkółkarski odpowiedni do sadzenia w miastach na terenach publicznych, przy ulicach, drogach i placach musi spełniać odpowiednie kryteria. Liczy się nie tylko dostosowanie doboru gatunkowego do wymogów siedliska i warunków przestrzennych oraz walory estetyczne. Ważny jest również sposób, w jaki młode drzewa zostały uformowane na etapie rozwoju w szkółkach.

Musimy być świadomi, że sadząc niewielką sadzonkę, w odległej, choć realnej czasowo perspektywie otrzymamy z niej dorodne drzewo. Wadliwe uformowanie drzewa w szkółce będzie skutkowało w przyszłości poważnymi konsekwencjami, łącznie z zagrożeniem mienia, zdrowia, a nawet życia przebywających w pobliżu osób.

Znaczenie dominującego przewodnika
Kupując drzewa, które mają być posadzone na terenach miejskich, należy zwrócić uwagę na kształt pnia. Wytrzymałe statycznie pnie są rozszerzone u nasady i zwężają się ku górze, a także nie wymagają palików do podtrzymywania. Drzewa, które przez długi czas rosły w szkółce przy paliku, przeważnie nie wykształcają tych cech i w związku z tym po usunięciu palika są mało stabilne. Charakteryzują się one podobną szerokością pnia zarówno przy nasadzie, jak i w wyższych jego partiach. Te symptomy mogą zdradzać, że pień jest mało wytrzymały. Jeżeli po usunięciu palików pień ulistnionego drzewka pozostaje wyprostowany, można sądzić, że jest on w...