Zgodnie z art. 83 ust. 2 i 3 ustawy Prawo zamówień publicznych (P.z.p.), zamawiający, ogłaszając postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, może dopuścić możliwość złożenia oferty częściowej, jeżeli przedmiot zamówienia jest podzielny. Wykonawca może złożyć oferty częściowe na jedną lub więcej części zamówienia, chyba że zamawiający określi maksymalną liczbę takich części, na które oferty może złożyć jeden wykonawca.

Zgodnie z art. 379 §2 kodeksu cywilnego, świadczenie jest podzielne, jeżeli może być spełnione częściowo bez istotnej zmiany przedmiotu lub wartości. Aby odmówić świadczeniu charakteru podzielnego, konieczne jest stwierdzenie, iż jego spełnienie w częściach doprowadzi do znacznej zmiany przedmiotu lub wartości. Należy zatem odnieść się do takich elementów jak właściwości techniczne przedmiotu świadczenia, możliwy sposób jego eksploatacji (w całości i częściach) czy wartość prac potrzebnych do jego ponownego zespolenia. Potwierdzają to wyroki Krajowej Izby Odwoławczej (np. o sygn. akt KIO/UZP 126/07 i KIO/UZP 1177/08).
Podział zamówienia na części i możliwość składania ofert częściowych ma szczególne znaczenie przy rozbudowanym przedmiocie zamówienia. Nie ulega wątpliwości, że przedmiot świadczenia w takim przypadku jest podzielny, jeżeli obejmuje np. dostawę różnych, niezwiązanych ze sobą urządzeń oraz gdy dokonanie podziału przedmiot...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?