Trudno sobie dzisiaj wyobrazić, ale jeszcze nie tak dawno działalność wodociągowo-kanalizacyjna nie była przedmiotem regulacji ustawowej. Ustawa z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków była pierwszym regulatorem tych zagadnień w Polsce i powstała w wyniku działań Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” (IGWP).

Ustawa rozwiązała wiele problemów dotyczących dostaw wody i odbioru ścieków oraz ujednoliciła niektóre zasady postępowania. Jednak ta pierwsza, kompleksowa regulacja prawna dla branży wod-kan nie uchroniła się przed błędami, nieścisłościami, brakiem wielu potrzebnych definicji. Budziła też, od początku swojego funkcjonowania, zastrzeżenia użytkowników i problemy interpretacyjne związane z jej praktycznym stosowaniem.
Po podpisaniu przez Polskę Traktatu Akcesyjnego do Unii Europejskiej zmieniły się warunki funkcjonowania przedsiębiorstw wodociągowych. 22 kwietnia 2005 r., znów przy współpracy IGWP z ministerstwami i komisjami sejmowymi, ustawa została znowelizowana. Choć jednak w nowym kształcie, nadal jest wypadkową wielu kompromisów zawieranych w imię pogodzenia licznych interesów i od początku budziła zastrzeżenia. Wciąż też mnożą się pytania przedsiębiorstw wod-kan dotyczące interpretacji niejednoznacznych zapisów ustawowych.
W lutym 2009 r. IGWP przeprowadziła rozmowy z Ministerstwem Infrastruktu...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?