Ścieki pochodzące z zakładów przemysłowych często trudno unieszkodliwiać tradycyjnymi metodami oczyszczania, takimi jak koagulacja, flokulacja i sedymentacja, w połączeniu z etapem biologicznym i filtracją. Efektywną metodą usuwania zanieczyszczeń z takich ścieków są procesy pogłębionego utleniania.
Ścieki przemysłowe mogą zawierać całą gamę toksycznych zanieczyszczeń, których eliminacja wymaga zastosowania metod niekonwencjonalnych. W tej sytuacji konieczne jest zwiększenie efektywności usuwania ze ścieków kierowanych do wód powierzchniowych zanieczyszczeń toksycznych w stosunku do organizmów tworzących osady biologiczne lub też trudno lub wcale nie ulegających biodegradacji.
Cel ten można osiągnąć poprzez rozwój i wdrażanie w praktyce przemysłowej wysokowydajnych technologii oczyszczania ścieków. Do efektywnych metod usuwania zanieczyszczeń z wody oraz ścieków należą procesy (technologie) pogłębionego utleniania, membranowe, procesy z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego oraz adsorpcja. Często wzajemnie się one uzupełniają (technologie hybrydowe), co pozwala osiągać niespotykaną dotychczas skuteczność w usuwaniu szkodliwych zanieczyszczeń, zaś oczyszczoną wodę technologiczną lub ścieki można ponownie wykorzystywać do celów komunalnych, rolniczych lub przemysłowych.
 
Zaawanso...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?