W kręgu zainteresowań polityki energetycznej znajduje się tworzenie systemu energetycznego, służącego zbilansowaniu prognozowanego popytu na poszczególne nośniki energii z ich podażą.
Ma to miejsce w obszarze gospodarki energetycznej, rozumianej jako dział nauki o systemach zajmujących się problemami racjonalnego pozyskiwania, przetwarzania, przesyłania i użytkowania energii oraz planowania przyszłego zapotrzebowania na nią.
Polityka energetyczna, będąca integralną częścią polityki gospodarczej, powinna być prowadzona w oparciu o ład energetyczny na szczeblu państwa i samorządów terytorialnych. Winna ona jednocześnie uwzględniać warunki wynikające z jej ogólnych zasad, jak również konkretne uwarunkowania gospodarcze.
Uzasadnione jest rozróżnienie polityki energetycznej gminy i w gminie. Kiedy podmiotem polityki energetycznej jest tylko gmina, mówimy o polityce energetycznej gminy, a jeżeli tych podmiotów jest więcej (np. przedsiębiorstwa energetyczne), mamy do czynienia z polityką energetyczną w gminie. Podmioty lokalnej polityki energetycznej mają wspólny, istotny cel działania w obrębie gospodarki energetycznej: zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego.

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?