PGNIG TERMIKA przygotowuje się do zmodernizowania jednego z wysłużonych kotłów węglowych w EC Siekierki i do jego przebudowy na kocioł spalający wyłącznie biomasę.
Aby zabezpieczyć potrzebną ilość biomasy ze źródeł rolniczych firma nawiązała współpracę z kilkunastoma plantatorami wierzby oraz dostawcami biomasy.
W trakcie wizyt, prac i doświadczeń wykryto problemy i błędy organizacyjne, a także agrotechniczne, związane z produkcją i dostawami biomasy z plantacji. W przypadku części plantacji działki wierzby były małe, tzn. kilkuhektarowe. Na części z nich rzędy wierzby nasadzano zbyt gęsto (stosowano ponad 25-30 tys. sztuk sadzonek na 1 ha), bez przerwy technologicznej między rzędami, co uniemożliwiało przejazd ciągników z osprzętem. Przy gęstych nasadzeniach kłącza konkurują między sobą, a część z nich wysycha. Brak przerw między rzędami utrudnia lub uniemożliwia zmechanizowanie prac agrotechnicznych, takich jak: stosowanie środków ochrony roślin, wykonanie mechanicznego pielenia, nawożenia w pierwszym lub drugim roku w okresie wzrostu oraz utrudnia lub uniemożliwia zbiór wierzby sieczkarniami do kukurydzy lub innymi maszynami przystosowanymi do zbioru wierzby i topoli w systemach dwurzędowych z przerwą...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?