Rosnące zainteresowanie inwestorów budową farm wiatrowych na Bałtyku wymaga znalezienia odpowiednich rozwiązań technicznych, organizacyjnych oraz prawnych, które pozwolą na przyłączenie do Krajowego Systemu Przesyłowego jak największej mocy pochodzącej z tych źródeł, a ich potencjał wytwórczy szacowany jest nawet na 10 GW. Znajduje to odzwierciedlenie w złożonych do OSP wnioskach o określenie warunków przyłączenia – zadeklarowana łączna moc przekracza już 7,5 GW.
Z drugiej strony, biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania związane z dotychczasowym rozwojem energetyki wiatrowej (lądowej) w Polsce, niemożliwe jest obecnie wydanie warunków przyłączenia wszystkim wnioskodawcom. Decydują o tym względy bilansowe, które determinują możliwości absorpcji przez system elektroenergetyczny energii elektrycznej z farm wiatrowych.
2,2 GW dla morskich farm
Z punktu widzenia bilansu mocy o możliwej ilości energii generowanej przez farmy wiatrowe decydują dwa czynniki. Jednym z nich jest zapotrzebowanie na moc w danej chwili, zwłaszcza w okresach pozaszczytowych, a drugim – tzw. minimum techniczne pracy elektrowni konwencjonalnych w Krajowym Systemie Elektroeneretycznym, związane m.in. z wytwarzaniem ciepła, procesami technologicznymi czy bezpieczeństwem pracy elektrowni, co zawęża obszar pracy farm wiatrow...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?