Biogazownia na Mazurach
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie 20 grudnia 2012 r. podpisał umowę o dofinansowanie projektu realizowanego ze środków unijnych. Pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 otrzymało Przedsiębiorstwo Rolne Perkun w Perkunowie (gm. Giżycko) na biogazownię o mocy 0,49 MW. Ma ona powstać do końca 2013 r. Substratami będą kiszonka z kukurydzy, gnojowica, obornik i wywar gorzelniany.Jest to siódma umowa na budowę biogazowni rolniczej na Warmii i Mazurach.
PSEW zmienił zarząd
Nowym prezesem Polskiego Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej został Jarosław Pole, odpowiedzialny w portugalskiej EDP Renováveis za morską energetykę wiatrową w regionie Europy Środkowej oraz dotychczasowy szef zespołu ds. offshore w PSEW. Wraz z nowym prezesem zmienił się pięcioosobowy Zarząd PSEW. W skład nowego weszli: Izabela Kielichowska, dyrektor ds. polityki energetycznej na Europę w koncernie GE Energy, Agnieszka Wojnarowska, menedżer ds. rozwojuw RWE Renewables Polska, Dagmara Żygowska, dyrektor Germanischer Lloyd Polen oraz Arkadiusz Sekściński, dotychczasowy wicedyrektor PSEW.
Redukcja emisji
Polska zobowiązała się w protokole z Kioto do sześcioprocentowej redukcji emisji gazów cieplarnianych w latach 2008-2012 (w stosunku do roku bazowego – 1988). Najwyższa Izba Kontroli poświadcza, że istniejący w naszym kraju system zarządzania emisjami gazów cieplarnianych działa prawidłowo. Dzięki temu Polska skutecznie realizuje międzynarodowe zobowiązania w dziedzinie redukcji emisji CO2. Według danych zgromadzonych w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w 2010 r. Polska ograniczyła emisję o 28,9%. Realizacja tego zobowiązania wspierana była m.in. przez sprawnie działający system zarządzania emisjami.
Przeprowadzony przez NIK audyt, obejmujący okres od 1 stycznia 2008 r. do 13 czerwca 2012 r., jest wynikiem porozumienia podpisanego w styczniu 2012 r. przez Najwyższe Organy Kontroli (NOK) Danii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Norwegii i Polski. Dotyczyło ono przeprowadzenia równoległej kontroli systemów handlu uprawnieniami w każdym z tym państw. Efektem kontroli jest wspólny raport, w którym poszczególne NOK oceniły skuteczność Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami (EU ETS). Głównym zadaniem systemu jest walka ze zmianami klimatu przez wspieranie krajów będących jego uczestnikami w realizacji postanowień protokołu z Kioto, a także pomoc w ograniczaniu kosztów związanych z redukcją emisji.
Kontrola wykazała, że system zarządzania emisjami w Europie jest narażony na działania oszustów, którzy wyłudzają podatek VAT przy okazji handlu uprawnieniami do emisji CO2. Aby ustrzec się przed dotkliwymi stratami, w krajach skandynawskich zastosowano rozwiązanie nazywane odwróconym podatkiem VAT. W myśl tej zasady to kupujący jest zobowiązany do rozliczenia podatku.
Wyedukowani
Katowicki Zespół Szkół Łączności oraz Euro-Centrum Park Naukowo-Technologiczny podpisali porozumienie o współpracy dydaktycznej w zakresie kształcenia uczniów – przyszłychtechników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. W efekcie współpracy w roku szkolnym 2013/2014 Park udostępni laboratoria uczniom, zapewniając fachową obsługę dydaktyczną wraz z zajęciami praktycznymi i pracowniami zawodowymi. Młodzież będzie mogła korzystać z doświadczeń Parku we wdrażaniu technologii i systemów energooszczędnych, a także uczyć się ich wykorzystania i obsługi. Na potrzeby zajęć przeznaczone będą pracownie warsztatowe Centrum Szkoleniowego Nowoczesnych Technik Grzewczych, w tym m.in. Pracownia Szkoleniowa Kotłów Centralnego Ogrzewania oraz Centrum Testowania Systemów Solarnych.
Potwierdzone kompetencje
Spółka Expom realizuje kolejne projekty dla branży wydobycia i poszukiwania gazu łupkowego. W czerwcu 2011 r. otrzymała od jednego ze światowych liderów w branży gazowo-naftowej, firmy Weatherford ze Stanów Zjednoczonych, pierwsze zamówienie na wyprodukowanie komponentów oprzyrządowania do wykonywania odwiertów.
Liczymy, że w przyszłości pozyskamy więcej klientów z tego sektora, ponieważ przygotowujemy się do certyfikacji American Petroleum Institute (API). Taki certyfikat posiada tylko kilka firm w Polsce. Jego uzyskanie przez Expom będzie dla amerykańskich koncernów poszukujących w Polsce gazu łupkowegoformalnym potwierdzeniem posiadanych kompetencji – podsumował Rafał Domżalski, członek Zarządu. Dzięki uzyskaniu certyfikatu API Expom zostanie odnotowana w amerykańskich bazach danych i będzie brana pod uwagę przez firmy z USA jako potencjalny dostawca narzędzi i oprzyrządowania dla branży gazowo-naftowej.
Wsparcie przedłużone
Ministerstwo Gospodarki przedłuża do 2015 r. wsparcie na dotychczasowych zasadach dla wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysoko sprawnej kogeneracji. Rada Ministrów projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne w tym zakresie przyjęła 2 stycznia 2013 r. Zakłada on przedłużenie wsparcia opartego na tzw. żółtych i czerwonych certyfikatach o kolejne dwa lata. Rozliczenia będzie można dokonać do 31 marca 2015 r. Dzięki temu przedsiębiorcy wytwarzający energię elektryczną i ciepło w wysoko sprawnej kogeneracji będą mogli zaplanować dalsze inwestycje. Ponadto pozwoli to zachować ciągłość i stabilność prawa.
Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne nie dotyczy zmiany wsparcia w ramach fioletowychcertyfikatów, tj. dla jednostek opalanych metanem, uwalnianym i ujmowanym przy dołowych robotach górniczych w czynnych, likwidowanych lub zlikwidowanych kopalniach węgla kamiennego, bądź gazem uzyskiwanym z przetwarzania biomasy. System ten będzie funkcjonował do 31 marca 2019 r.
O efektywności
Obwieszczenie Ministra Gospodarki z 21 grudnia 2012 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej ukazało się 11 stycznia 2013 r. Jest ono obligatoryjne dla przedsiębiorstw, których obowiązki ujęto w ustawie o efektywności energetycznej. Treść obwieszczenia dostępna jest na stronie http://sejmometr.pl/prawo/127250.
Zaoszczędzą na cieple
Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Radpec otrzyma 26 mln zł dofinansowania na realizację projektu „Zmniejszenie strat energii w sieci ciepłowniczej miasta Radomia”. Umowa w tej sprawie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej została podpisana 28 grudnia 2012 r.
Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Radomiu w ramach projektu, którego wartość przekracza 47 mln zł brutto, będzie trwała do czerwca 2015 r. W tym czasie Radpec przebuduje ponad 23 km sieci ciepłowniczej. Spółka zmodernizuje także 160 węzłów cieplnych indywidualnych i 23 węzły grupowe, które będą bardziej energooszczędne od obecnych.
Projekt zostanie dofinansowany w ramach działania nr 9.2. Efektywna dystrybucja energii Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Radpec oszczędzi ponad 56 tys. GJ energii cieplnej i zmniejszy emisję CO2 o ponad 6 tys. ton rocznie.
Wokół łupków
Komisja Europejska 20 grudnia 2012 r. rozpoczęła publiczne konsultacje, dotyczące rozwoju wydobycia gazu łupkowego w Europie. Wyniki tych konsultacji mają pokazać, jakie poparcie wśród mieszkańców Unii ma gaz łupkowy i jak poważne powinny być restrykcje go dotyczące. Konsultacje potrwają do 20 marca br.
Landscape Raport 2012
W ramach projektu SmartRegions, którego wiodącym partnerem jest Energa Operator, opublikowany został dokument „Landscape Raport 2012”. Dotyczy on rozwoju inteligentnego opomiarowania w Unii Europejskiej oraz Norwegii. Zawiera aktualne informacje o stanie rynku w tym zakresie oraz przykłady wprowadzania usług. Raport jest niezwykle przydatny dla wszystkich, którzy zajmują się tego typu opomiarowaniem. Dokument można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej www.smartregions.net. Projekt realizowany jest przez Krajową Agencję Poszanowania Energii w ramach międzynarodowego konsorcjum.

 

Na podstawie: www.wfosigw.olsztyn.pl, www.nik.gov.pl, www.zsl.katowice.pl, www.wfosigw.katowice.pl, www.mg.gov.pl, sejmometr.pl, radom.pl, europa.eu i informacji prasowych opracowała Magdalena Lipiecka.