Polityka kadrowa i jej uwarunkowania organizacyjne
W Wikipedii pojawia się definicja polityki kadrowej, sprowadzona do podstawowych elementów polityki personalnej. Zaliczono do niej: planowanie zapotrzebowania na personel, tworzenie kadrowej bazy danych, zasady wynagradzania personelu i system motywacyjny.
Wspomniano o integracji załogi, systemie podnoszenia kwalifikacji oraz o wewnętrznej i zewnętrznej formie rekrutacji. Tak jest w teorii. A jak politykę kadrową prowadzą przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne?
Skupmy się na przykładzie przedsiębiorstwa średniego, w Polsce nietypowego, bo obsługującego aż dziesięć gmin. Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne zajmuje się zbiorowym odprowadzaniem ścieków z wiejskich jednostek osadniczych. Eksploatuje 16 oczyszczalni ścieków i ok. 400 km przewodów kanalizacyjnych. Posiada znaczny majątek, wlicza do kalkulacji opłat koszty amortyzacji, stanowiące nieco więcej niż 33%. Koszty wynagrodzeń to niespełna 19% sumarycznych kosztów eksploatacji i utrzymania. Ceny ścieków w dziesięciu gminach kształtują się na poziomie od 8,07 do 22,85 zł/m3. W ośmiu gminach dostawcom ścieków innych niż przemysłowe dopłaca gmina. Faktycznie płacą od 6,2 do 12 zł/m3, zwykle w granicach 8-12 zł/m3.
Firma była tworzona w 2004 r. na zrębach związku gminnego. Powstała, bo przy takiej formie organizacyjnej najłatwiej było pozyskać znaczne fundusze unijne. Jednostki terenowe przejęto od gminy. Stworzono n...