Powszechnym zjawiskiem występującym w sieciach kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej jest cofanie się wód. Podtopienia wskutek niezabezpieczenia wylotów kanałów burzowych obserwujemy m.in. we wczesnych miesiącach wiosennych, a związane jest to z podnoszeniem się poziomów rzek.

Cofanie się wody może nastąpić również w wyniku spiętrzania się wody w efekcie długotrwałego działania silnych wiatrów, wtłaczających wodę w górę cieku, w wyniku sztormu, zatoru lodowego lub działania zapory wodnej. Zagrożenie cofkami powodziowymi dotyczy głównie nisko położonych terenów nad rzekami w rejonach ujściowych. Bardzo często woda wdziera się w głąb terenu, powodując potężne straty.

Innym bardzo często spotykanym problemem jest cofka w kanalizacji sanitarnej, nierzadko połączonej z kanalizacją deszczową. Powodem takiego stanu rzeczy są zazwyczaj silne opady deszczu, które prowadzą do przeciążeń starych, często źle projektowanych sieci kanalizacyjnych, które nie mają odpowiedniej przepustowości. Nadmiar wody w połączeniu z różnego rodzaju zatorami w kanalizacji (na przykład wrastające korzenie drzew, za głęboko osadzony przykanalik) powodują blokowanie się kanalizacji, a naturalnym skutkiem tego jest cofanie się wody i zalewanie ulic, domów, garaży oraz innych powierzchni, które są położone poniżej poziomu gruntu.

Cofka występuje również w pompowniach oraz przepompowniach melioracyjnych. Ma to miejsce, gdy urządzenie odpowiedzialne za przep...