Wiosna jest okresem, w którym często występują ulewne deszcze, skutkujące często przepełnieniem kanalizacji ogólnospławnej i sanitarnej.

Z powodu występowania takich opadów oraz ze względu na uszczelnienie nawierzchni terenu, odpływ ścieków deszczowych do kanalizacji jest znaczący. Dużym problemem są także nielegalne odprowadzenia ścieków deszczowych do kanalizacji sanitarnej, niebezpiecznie zwiększające przepływ podczas ulew. Z uwagi na średnicę kanałów sieć jest w stanie przyjąć określoną ilość ścieków. W przypadku przekroczenia tej ilości dochodzi do przepełnienia kanału, a wówczas pojawiają się trudności z odprowadzaniem ścieków z posesji. Może również dochodzić do cofania się nieczystości płynnych do najniższych kondygnacji budynków. Aby zabezpieczyć się przed przepływem zwrotnym, warto zastanowić się nad zastosowaniem jednego z zabezpieczeń przeciwzalewowych, które są dostępne na polskim rynku instalacyjnym. W artykule zaprezentowano rozwiązania, mające na celu uniemożliwienie przepływu zwrotnego. Ponadto przedstawiono aspekty prawne oraz doświadczenia eksploatacyjne związane z użytkowaniem zabezpieczeń przeciwzalewowych.

Urządzenia przeciwzalewowe a litera prawa

Wymagania dotyczące sposobu kanalizowania budynków zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690, z późn...