W myśl art. 3052 Kodeksu cywilnego (dalej k.c.), kiedy do ustanowienia służebności przesyłu dochodzi na drodze sądowej, sąd jest zobligowany do ustalenia ?odpowiedniego wynagrodzenia? za ustanowienie służebności.

Co właściwie oznacza pojęcie ?wynagrodzenie?, a przede wszystkim jak sąd powinien dokonać jego ustalenia w ?odpowiedniej? wysokości? Z tą problematyką ? zresztą nie po raz pierwszy ? zmierzył się Sąd Najwyższy, który w sprawie o sygnaturze akt IV CSK 440/12 wydał 27 lutego 2013 r. ciekawe rozstrzygnięcie.

Stan faktyczny

Postanowieniem z 13 czerwca 2011 r. sąd rejonowy na nieruchomościach, stanowiących własność B. (wnioskodawczyni) ustanowił na rzecz Polskiej Spółki Gazownictwa (uczestniczki) służebność przesyłu. Zakres tego ograniczonego prawa rzeczowego obejmował uznanie przez właściciela nieruchomości istnienia pod ich powierzchnią urządzeń przesyłowych ? gazociągu wysokiego ciśnienia ? oraz korzystanie z nich w zakresie niezbędnym do konserwacji, remontów, modernizacji i usuwania awarii urządzeń, ich eksploatacji wraz z prawem wejścia i wjazdu na teren nieruchomości odpowiednim sprzętem. W trakcie postępowania przed sądem ustalono, iż lokalizacja sieci przesyłowej została w przedmiotowej sprawie wskazana w decyzji wojewody z 19 lipca 1976 r., wydanej z uwzględnieniem założeń do planu ogólnego województwa i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przedsiębiorstwo przesyłowe ...