Polityka, technika i kultura – dyskusje o wietrze
Najbardziej wyjątkowe spośród wszystkich dotychczasowych seminariów, jakie od czterech lat organizuje Akademia Wiatru, odbyło się na początku czerwca br. w Berlinie.
Formuła cyklicznych seminariów Akademii Wiatru zawsze się zmieniała, aby podejmować najbardziej aktualną tematykę w sposób przystający do panujących realiów. Tym razem – wspólnie z niemieckimi partnerami z HCE AKADEMIE – skupiono się na: polityce, technice i kulturze, czyli na tematach, bez których dalszy rozwój energetyki wiatrowej po obu stronach Odry byłby bardzo utrudniony.
Od ubiegłego roku seminarium ma charakter międzynarodowy. Tym razem organizatorzy poszli o krok dalej i pierwszy raz w historii zorganizowali spotkanie przedstawicieli branży na terenie Niemiec, a konkretnie w owianym sławą berlińskim Haus der Kulturen der Welt. Pierwsza część ósmego seminarium pokazała, jak wiele łączy polskie i niemieckie środowisko energetyki wiatrowej. Niezależnie od miejsca prowadzenia działalności inwestycyjnej, branża napotyka na bardzo podobne wyzwania w postaci: systemu i wysokości dopłat, niekorzystnych (lub ich brak) zapisów ustawowych pozwalających na rozwój proekologicznych inwestycji w energetyce oraz powściągliwość w podejmowaniu kluczowych decyzji przez polityków.
Mając to na uwadze, organizatorzy postanowili nadać współpracy obu środowisk formalny charakter poprzez powołanie Niemiecko-Polskiego Klubu Energetyki Wiatrowej (NPKEW). Co do potrzeby utworzenia takiego gremium zgodzili się obecni na spotkaniu goście, m.in.: Wojciech Cetnarski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, oraz Andreas Jesse, zasiadający od lat w najwyższych władzach BundesverbandWindEnergie, a także Agnieszka Ozubko, przedstawicielka Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Powołania do życia NPKEW podjęli się organizatorzy seminarium: Akademia Wiatru oraz HCE AKADEMIE. Pierwsze robocze spotkanie członków Klubu zaplanowano na 1 sierpnia br. w Berlinie.
Kolejna część spotkania, tradycyjnie dotyczyła fachowej wiedzy technicznej, tym razem z zakresu konstrukcji i serwisu fundamentów elektrowni wiatrowych, przeglądu infrastruktury oraz warunków przyłączeniowych. Wieczór uczestnikom umilił genialny występ polskiego kwartetu smyczkowo-kabaretowego MozART group, po którym ożywione dyskusje w kuluarach trwały do późnych godzin nocnych.
(jg)