Polska technologia produkcji energii elektrycznej i granulowanego substytutu nawozu organicznego o nazwie Bioelektrownia ELECTRA to propozycja inwestycyjna w dziedzinie bioenergetyki.
Co stanowi o jej przewadze nad innymi rozwiązaniami technologicznymi? Otóż z pewnością są to czynniki zarówno ekonomiczne, jak i technologiczne, z uwzględnieniem całokształtu działań Konsorcjum Projektowo-Wykonawczego, związanych z pracami nad zapleczem surowcowym. W zasadzie nie robią tego inne grupy projektowe czy inwestycyjne, opierające się na utartym niemieckim standardzie doboru substratów: kiszonka z kukurydzy, gnojowica i obornik, ewentualnie odpady poprodukcyjne zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego.
Dwa w jednym
Autorzy zgłoszonej do opatentowania bioelektrowni ELECTRA – firmy: Ekoenergia z Kolonii Pozezdrze oraz SANECO z Warszawy, tworzące Konsorcjum Projektowo- Wykonawcze, opracowali produkt, który jest w stanie sprostać każdemu technologicznemu wyzwaniu stawianemu przez inwestora w zakresie biogazowego zagospodarowania dowolnego substratu, w tym substratów wysoko zaazotowanych. Substraty mogą występować w dowolnej konfiguracji ilościowej, określonej recepturowo na podstawie badań ustalających poziom wygazowania, jakość biogazu oraz przebieg procesu biochemicznego w kierunku eliminacji zjawisk inhibicyjnych.