Polska potrzebuje nowej polityki energetycznej. Unia Europejska opublikowała jesienią 2006 r. EU Action Plan for Energy Efficiency, o którym pisaliśmy w lutowym numerze „Czystej Energii”. Podobne plany działania posiada szereg krajów Unii i świata, m.in. Wielka Brytania, Kanada i USA. Wszystkie one zmierzają do redukcji zużycia energii oraz gazów cieplarnianych. Mówi się nawet o wykreowaniu tzw. Low Carbon Economy (gospodarki o niskiej emisji dwutlenku węgla do atmosfery). W każdym z tych planów działania uwzględnione są rządowe mechanizmy wsparcia dla efektywności energetycznej jako narzędzia realizacji polityki w tym zakresie. Powszechnie wiadomo, że najtańszym, najczystszym i najbardziej bezpiecznym sposobem realizacji celu obniżenia emisji gazów szklarniowych jest redukcja zużycia energii.
Potrzebne są cele obniżenia zużycia energii w całej gospodarce oraz plan ich wdrożenia, poparty odpowiednimi narzędziami polityki energetycznej wraz ze środkami na ich realizację.
Takiego planu w Polsce jak dotychczas nie ma. W krajach zachodnich zwykle to rząd przygotowuje propozycje w postaci tzw. Discussion Paper albo White Paper (materiału do dyskusji), po czym odbywa się proces konsultacji społecznych oraz środowiskowych. Wynikiem takich konsultacji jest skorygowany rządowy program lub plan działania w dziedzinie objętej dyskusją. Jak dotąd rząd polski jedynie kilka razy wspomniał o takim planie odnośnie efektywności energetycznej, a środowiska fachowców, je...