Wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji jest jednym z najefektywniejszych sposobów zwiększenia sprawności przemiany energii chemicznej paliw, a tym samym jej oszczędności.

Celem dyrektywy 2004/8/WE jest zwiększenie efektywności energetycznej i poprawa bezpieczeństwa dostaw. Ma to być osiągnięte dzięki stworzeniu ram dla wspierania i rozwoju kogeneracji o wysokiej sprawności w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe i oszczędności energii pierwotnej, a także poprzez ustanowienie zharmonizowanej metodyki obliczeń oraz wytycznych koniecznych dla jej wdrażania. Wybór sposobów i środków dla wprowadzania mechanizmów wspierania kogeneracji pozostawiono państwom członkowskim.
Ustawa o zmianie ustawy Prawo energetyczne służy realizacji zasadniczych celów dyrektywy.

Obowiązki przedsiębiorstw energetycznych
Przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej lub jej obrotem i sprzedające tę energię odbiorcom końcowym będą obowiązane uzyskać i przedstawić do umorzenia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki świadectwa pochodzenia z kogeneracji, które potwierdzą, że określona część energii została wyprodukowana w kogeneracji wysoko sprawnej lub uiścić opłatę zastępczą.
Świadectwa pochodzenia będzie wydawać prezes URE 14 dni po otrzymaniu wniosku o ich wydanie. Przedsiębiorstwo przedłoży wniosek operatorowi systemu elektroenergetycznego 14 dnia następnego miesiąca od zakończenia wytworzenia energii...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?