Aby sprostać wymaganiom mieszkańców miast, niezadowolonym z narastającego ruchu, powstały inteligentne systemy transportowe. Czy wdrażane rozwiązania w pełni wykorzystują swój potencjał i osiągają wyznaczony cel? Jakie korzyści odnoszą miasta w wyniku zastosowania ITS?

Pasażerowie komunikacji publicznej mogą sprawdzić na elektronicznych tablicach, za ile minut dojedzie tramwaj, z kolei kierowcy dowiedzą się, gdzie w danej chwili są korki a gdzie inne utrudnienia. Mniejsze zatłoczenie motoryzacyjne w mieście, poprawa płynności ruchu i wiele innych funkcjonalności. To wszystko można uzyskać wdrażając projekty inteligentnego systemu transportowego (ITS). Polskie samorządy chcąc poprawić jakość życia mieszkańców coraz częściej decydują się na inwestycje w ITS.

Odpowiednie zarządzanie ruchem

Prognozy ekspertów przewidują, że w bieżącej dekadzie (lata 2010-2020) wzrośnie w Polsce popyt zarówno na przewozy pasażerskie (o 31-47%), jak i na przewozy towarów (o 35-41%). Rozbudowa sieci drogowej nie zawsze jest wykonalna lub uzasadniona ekonomicznie i społecznie. Inteligentne systemy transportowe (ang. ITS ? Intelligent Transport Systems) są próbą rozwiązania problemu rosnącego ruchu poprzez wdrożenie rozwiązań technologicznych wspomagających zarządzanie ruchem drogowym i transportem zbiorowym. Nazwa ?inteligentne systemy transportowe? pojawiła się na I Światowym Kongresie w dziedzinie systemów transportowych w Paryżu...