Środowisko możemy i musimy chronić codziennie, bo to niezbędne dla zachowania dobrego stanu naszego zdrowia i życia. Najlepszą do tego drogą jest formuła rozwoju zrównoważonego, która w praktyce oznacza codzienną troskę o środowisko, ponieważ to suma naszych, nieraz drobnych działań da wielki efekt. Jak zatem chronić środowisko na co dzień? „Katalog” takich działań jest obszerny i znaleźć go można na stronie www.naszaziemia.pl, a ich prezentacji i przybliżeniu poświęcona była kolejna edycja Kampanii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, realizowana przez Fundację Nasza Ziemia.
Rozpoczęła się ona w sierpniu 2009 r. od produkcji i dystrybucji, dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 60 tys. plakatów promocyjnych i 5 tys. informatorów na temat kampanii do wszystkich gmin w Polsce oraz kilkuset regionalnych koordynatorów akcji „Sprzątanie świata”.
Ważnym elementem było inicjowanie działań praktycznych na rzecz ochrony środowiska. Służyły temu akcja „Sprzątanie świata – Polska” i konkurs grantowy. W ramach „sprzątania” odbyło się kilkadziesiąt tysięcy lokalnych i regionalnych akcji w całej Polsce, w których dobrze ze sobą współpracowały szkoły, urzędy gmin i leśnictwa, organizacje pozarządowe, firmy, media oraz osoby prywatne.
W konkursie grantowym można było pozyskać 24 granty po 5 tys. zł każdy na dofinansowanie ekologicznych projektów realizowanych przez przedszkola, szkoły wszystkich szczebli, organizacje pozarządowe i organizacje samorządowe.
Promocji prostych, codziennych sposobów ochrony środowiska, których spis zamieszczony jest na www.naszaziemia.pl, służyły konferencje prasowe i cykl happeningów, kampania w prasie, radiu, telewizji i Internecie oraz kampania outdoorowa.
Nie zabrakło także wsparcia edukacyjnego. Zrealizowany został drugi już cykl szkoleń dotyczących zmian klimatycznych dla nauczycieli i edukatorów (320 przeszkolonych w całej Polsce), a dla 300 tys. uczniów i 3 tys. szkół w całym kraju przygotowane zostały plany lekcji i plansze zawierające „ekomapę” pokazującą, jak na co dzień dbać o środowisko.
W kampanię zaangażowało się łącznie ponad 4 tys. samorządów, szkół, firm, organizacji pozarządowych i różnych innych instytucji. Kampania swoim zasięgiem objęła ponad 1 mln 200 tys. osób, a dzięki radiu, telewizji i Internetowi proste sposoby ochrony środowiska były promowane wśród kilku milionów Polaków. Inicjatywie patronowali: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, minister środowiska, minister edukacji narodowej, minister gospodarki, ambasador Australii, ambasador Nowej Zelandii, dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wszystkim patronom, partnerom i uczestnikom kampanii serdecznie dziękujemy i zapraszamy do kolejnej edycji naszych działań!
 
Sławek Brzózek, Fundacja Nasza Ziemia