Popioły lotne, pochodzące z urządzeń do ich oddzielania ze strumienia spalin, stanowią uciążliwy odpad z procesów spalania węgla do celów energetycznych. Głównym sposobem ich unieszkodliwiania jest deponowanie na składowiskach odpadów paleniskowych. Jednak prowadzone od kilku dziesięcioleci badania ujawniły możliwości ich praktycznego wykorzystania (odzysku).

Mogą one być stosowane jako dodatek hydrauliczny do spoiw, samodzielne spoiwo, mikrowypełniacz do betonów cementowych, gipsobetonów i asfaltobetonów, składnik betonów komórkowych, proszek hydrofobowy, materiał do stabilizacji gruntów, kruszywo lekkie, spiekane lub granulowane bądź surowiec do produkcji cementu, tlenku glinu i materiałów ceramicznych1, 2.
Obecnie popioły lotne znalazły zastosowanie przede wszystkim w budownictwie hydrotechnicznym, przemysłowym i drogowym, w wytwórstwie prefabrykatów budowlanych itp. Inne kierunki ich wykorzystania mają do tej pory marginalne znaczenie.
Wciąż prowadzone są jednak poszukiwania możliwości zastosowania popiołów lotnych w innych dziedzinach techniki, np. w instalacjach oczyszczania ścieków komunalnych. Interesujące właściwości popiołów lotnych zostały opisane w literaturze przedmiotu3 oraz stały się przedmiotem wynalazków4, 5.
Zakład Gospodarki Komunalnej w Świętej Katarzynie (woj. dolnośląskie) eksploatuje mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię ścieków zlokalizowaną w Siechnicach k. Wrocławia. Ścieki do oczyszczal...