Poplonami ozimymi nazywamy rośliny uprawiane po zbiorze plonu głównego, wysiewane w końcu lata, a zbierane późną wiosną, po których następują rośliny w plonie wtórym.
 
W poplonach najczęściej stosowane są odmiany żyta ozimego, charakteryzujące się wysokimi plonami zielonej masy, dobrą odpornością na suszę i choroby zbożowe. Natomiast w plonie wtórym uprawia się średniowczesne odmiany kukurydzy lub sorga z przeznaczeniem głównie na kiszonki.
Uprawa poplonów ozimych jest polskim rolnikom dobrze znana, ponieważ była i nadal jest wykorzystywana do produkcji pasz objętościowych dla bydła. W tym celu najczęściej stosowane jest żyto ozime wysiewane w czystym siewie lub z wyką kosmatą. Użytkowanie roślin rozpoczyna się w formie pastwiskowej, a później jako zielona masa są koszone do fazy początku kłoszenia żyta. Nadwyżkę zielonki przeznacza się na zakiszenie jako rezerwę pasz w gospodarstwie rolnym.
 
Walory poplonów
Tymczasem okazuje się, że żyto uprawiane w poplonie ozimym może być również wykorzystywane z bardzo dobrymi wynikami jako substrat do produkcji biogazu rolniczego. Wówczas zbiór roślin trzeba opóźnić do fazy mleczno-woskowej dojrzałości ziarna. W tym czasie następuje bardzo intensywny przyrost substancji organicznej i dlatego plony suchej masy są dwukrotnie wyższ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?