Wiosną br. do redakcji ?Przeglądu Komunalnego? docierały głosy eksploatatorów instalacji zagospodarowania odpadów komunalnych, iż na mocy nowo obowiązującej ustawy o odpadach wymagana będzie zmiana klasyfikacji tzw. odpadów bliźniaczych (lustrzanych). W opinii zarządzających tymi zakładami miałoby to daleko idące skutki ? związane w głównej mierze ze wzrostem kosztów zagospodarowania odpadów, a także brakiem dostatecznej liczby składowisk, na których można by deponować odpady niebezpieczne. A takimi miałyby stać się np. odpady komunalne zmieszane (kod 20 03 01) po przejściu przez linię sortowniczą (frakcja podsitowa, dotychczas kwalifikowana jako 19 12 12, zgodnie z propozycjami nowych interpretacji musiałaby być oznaczana jako 19 12 11*).

Widząc w tej kwestii istotny dla branży problem, pod koniec marca br. wystąpiliśmy do Ministerstwa Środowiska z prośbą o zajęcie stanowiska w tej sprawie. Cieszy zatem fakt, iż doczekaliśmy się informacji, jak na problem zapatruje się resort.

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Środowiska z 17 czerwca br., odpady grupuje się na podstawie źródła ich powstawania, właściwości powodujących, że są one odpadami niebezpiecznymi (określonych w załączniku nr 3 do ustawy o odpadach), oraz ich składników, dla których przekroczenie wartości granicznych stężeń substancji niebezpiecznych może powodować, że odpady są odpadami niebezpiecznymi (wskazanych w załączniku nr 4).

W oparciu o art. 7 ustawy o odpadach posiadacz...