Potencjał tkwiący w odpadach Cz. I
W dobie rygorystycznego prawa i wymogów dotyczących składowania odpadów coraz większą wagę należy przywiązywać do pozyskiwania paliw ze zmieszanych odpadów komunalnych. Przeprowadzone w województwie świętokrzyskim badania wykazały, że w strumieniu tych odpadów tkwi duży potencjał do ich przekształcenia w paliwo alternatywne, które z powodzeniem może być wykorzystywane w cementowniach lub energetyce przemysłowej.
W artykule przedstawiono wyniki badań zmieszanych odpadów komunalnych, przeprowadzonych na 15 czynnych składowiskach w województwie świętokrzyskim (tab. 1). Próbki do szczegółowych analiz polowych i laboratoryjnych pobierano w dniu przywiezienia odpadów na składowisko. Wszystkie badania zostały zrealizowane w ramach ?Świętokrzysko-Podkarpackiego Klastra Energetycznego?, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej)1. Prace prowadzono w sezonach letnim i jesienno-zimowym w 2011 r.
Cel i metodyka badań
Podstawowym celem przeprowadzonych prac było rozeznanie potencjału produkcji paliw z odpadów komunalnych możliwych do spalania lub współspalania w energetyce przemysłowej. Dzięki rozpoznaniu właściwości fizykochemicznych zmieszanych odpadów komunalnych uzyskano podstawowe dane, potrzebne do zaprojektowania nowego kotła do spalania lub współspalania odpadów. Całość prac zrealizowano zgodnie z dotychczas stosowanymi metodykami2. Badania popr...