Wybór nowego parlamentu i rządu kadencji 2015-2019 oznacza nowe wyzwania dla Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

Powszechnie uważa się, że reforma samorządowa jest najbardziej udanym przedsięwzięciem III Rzeczypospolitej Polskiej. To prawda, lecz upływ czasu, dynamika rozwoju społecznego, członkostwo w Unii Europejskiej oraz szereg innych czynników wyznaczają nowe cele.

Ustrój samorządów

Zadania samorządów organizuje się i realizuje coraz trudniej ze względu na istniejące przepisy prawa, które niejednokrotnie przypominają zaciśnięty gorset, determinujący racjonalizm działania. Wiele barier jest likwidowanych doraźnie. Wiele pozostaje bez reakcji, a ciągle powstają też nowe. Samorządy nieraz wskazywały na potrzebę zmian systemowych w zakresie zadań nie tylko ustrojowych, ale również branżowych. Czas, w którym świętujemy 25-lecie odrodzenia samorządności oraz samorządów w Polsce jest doskonałą okazją do przeglądu prawa samorządowego i podstaw jego instytucjonalnego działania. Podejmowane próby usprawnienia funkcjonowania samorządów w postaci inicjatyw ustawodawczych różnych ośrodków władzy są ważne. Obserwujemy je z dużą uwagą i włączamy się do prac w ich procedowanie, jednak nie są to działania spójne i systemowe.

W związku z tym przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich RP oczekują:

1)      przeglądu prawa dotyczącego ustroju s...