Z początkiem tego roku weszła w życie Ustawa z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej. Wpływy z opłat wynikających z tej ustawy przeznaczone zostały na preferencyjnie oprocentowane pożyczki lub dotacje wspierające odzysk i recykling, a także na edukację ekologiczną.

Zagospodarowaniem wpływów z tego tytułu zajął się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma on za zadanie dofinansować odzysk oraz recykling odpadów, po udokumentowaniu przez ubiegającą się firmę pełnego pokrycia planowanych kosztów takiego przedsięwzięcia. Za priorytetowe traktuje się inicjatywy, których realizacja wynika ze zobowiązań wobec Unii Europejskiej.
Dofinansowanie, o którym mowa wyżej, to pożyczki i dotacje. Wnioski o dofinansowanie składać można w dowolnym czasie w ciągu roku a rozpatrywane są w systemie grupowym, w sześciu sesjach, co dwa miesiące.
Fundusz zobligowany jest uwzględniać przewidywany koszt jednostkowy recyklingu lub odzysku, zasięg terytorialny przedsięwzięcia oraz efekt ekologiczny, mierzony ilością odpadów opakowaniowych i poużytkowych poddanych recyklingowi i odzyskowi. Sporządzenie opinii na temat konkretnego przedsięwzięcia, na finalizowanie którego wnioskodawca występuje o pożyczk...