Duńskie problemy z recyklingiem PET

Według opublikowanego raportu Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska koszty recyklingu plastikowych butelek PET oraz innych tego typu opakowań są bardzo wysokie i nie do zaakceptowania. Takie wnioski wynikają ze studiów porównawczych w innych krajach europejskich. Według Niemieckiej Agencji Ochrony Środowiska, która przedstawiła swój raport nieco wcześniej, znacznie lepszym rozwiązaniem jest spalanie tego typu opakowań z odzyskiem energii. Również austriacka agencja opublikowała podobne wnioski. Twierdzi ona, że lansowane ostatnio przez Komisję Europejską zwiększanie limitów odzysku i recyklingu opakowań powinno być sprzężone z względami ekonomicznymi uwzględniającymi lokalną specyfikę.
Obecnym minimum recyklingu opakowań, obowiązującym w krajach Unii Europejskiej zgodnie z dyrektywą z 1994 roku, jest 15%. Jednakże w grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska zaproponowała zwiększenie tego limitu dla opakowań plastikowych do 20% – do roku 2006. Obecnie inne europejskie instytucje analizują tę propozycję.


Pożyczki i dotacje będą wspomagać odzysk i recykling opakowań

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie mógł dofinansowywać odzysk oraz recykling odpadów po udokumentowaniu pełnego pokrycia planowanych kosztów takiego przedsięwzięcia. Dofinansowanie może uzyska...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?