Aleksander Cieślar

Budowa krytej pływalni, hali sportowej lub sztucznego lodowiska niesie za sobą potrzebę wydatkowania znacznych nakładów inwestycyjnych. Przy powszechnie znanej trudnej sytuacji finansowej większości samorządów realizacja tego typu zadań wydaje się być jedynie sferą marzeń lub odległą perspektywą, w której dobra koniunktura gospodarcza przełoży się na większe wpływy do kasy miast i gmin.


Czy zatem w takiej sytuacji brak jest rozwiązań, które pozwolą już dzisiaj realizować zadania inwestycyjne tego typu? Absolutnie nową jakość w tej dziedzinie wniesie ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Tak naprawdę przecież już dzisiaj na gruncie obowiązującego prawa można realizować takie inwestycje w sposób bardzo zbieżny z założeniami przedstawionymi w projekcie ustawy o PPP.

Koncepcja projektowa
Realizowana kryta pływalnia to obiekt o nowoczesnej konstrukcji, zaprojektowany zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Pływackiego, w pełni przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W obiekcie tym znajdują się niecka pływacka o wymiarach 25 x 12,5 m, brodzik o wymiarach 8 x 6 m, jacuzzi, zaplecze socjalne (szatnie), przebieralnie, kawiarenka na 30 osób z przeszkloną galerią z widokiem na część pływacką obiektu, sauna, solarium i rozbudowane zaplecze techniczne – własna kotłownia, wentylacja i uzdatnianie wody.
Koszt takiego obiektu w wersji „pod klucz” wynosi ok. 6 mln zł (w kwocie tej znajduje s...