Coraz głośniej mówi się o kryzysie gospodarczym, który swoje odbicie znajduje w stanie finansów publicznych. Osłabienie możliwości inwestycyjnych sektora publicznego oznaczać może spowolnienie rozwoju kraju, a co za tym idzie – m.in. nieosiągnięcie wyśrubowanych standardów środowiskowych przyjętych przez Unię Europejską. To z kolei może generować kolejne wydatki w postaci kar unijnych. Jednym z wyjść ratunkowych ma być realizacja inwestycji w oparciu o mechanizmy partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Nie dziwi zatem, iż tematyka PPP – po długim okresie życia „utajonego” (od realizacji pierwszych polskich projektów minęło sporo czasu) – przeżywa obecnie renesans. Póki co, widać to przede wszystkim w licznych seminariach poświęconych tym zagadnieniom. Przykładem może być konferencja pt. „PPP w przestrzeni miejskiej”, zorganizowana przez Instytut Partnerstwa Publiczno-Prywatnego we współpracy z Ministerstwem Gospodarki. Odbyła się ona 15 listopada 2011 r. w Warszawie.
W trakcie spotkania poruszono szeroki wachlarz zagadnień, poczynając od kwestii prawnych i instrumentów wsparcia dla PPP, przez problematykę finansową tej współpracy, na omówieniu projektów przewidzianych do realizacji w formule PPP kończąc.
 
Swego rodzaju kwintesencję problemów, które mogą być odbierane w szerszej opinii jak...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?