Ze względu na rosnące znaczenie przedsięwzięć typu PPP Komisja Europejska uznała, że należy zbadać, czy istniejące przepisy wspólnotowe odpowiednio realizują zadania udzielania zamówień lub koncesji partnerstwu publiczno-prywatnemu. Powinno to umożliwić Komisji ocenę, czy istnieje potrzeba wyjaśnienia, uzupełnienia lub poprawienia europejskiego prawa w tym zakresie.

W tym celu 30 kwietnia 2004 r. Komisja przyjęła „Zieloną Księgę” w sprawie partnerstwa publiczno-prywatnego oraz prawa wspólnotowego w zakresie zamówień publicznych i koncesji. Debata, którą zapoczątkowała „Zielona Księga”, spotkała się z dużym zainteresowaniem i ogólnym poparciem. Komisja otrzymała blisko 200 uwag od różnych respondentów z państw członkowskich UE. Zarówno Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny jak i Komitet Regionów wydały opinie na temat „Zielonej Księgi”. W maju 2005 r. opublikowano sprawozdanie zawierające analizę wszystkich uwag przedstawionych w trakcie konsultacji publicznych.
W następstwie tych konsultacji Komisja Europejska wydała komunikat prezentujący opcje dotyczące polityki w omawianej dziedzinie w celu zapewnienia PPP skutecznej konkurencji. Uniknęła w ten sposób niepotrzebnego ograniczania elastyczności niezbędnej do opracowania nowatorskich i złożonych projektów. Określenie przez Komisję preferowanych rozwiązań w zakresie tej polityki na tym etapie jest zgodne z jej zobowiązaniem do odpowiedzialności publicznej i przejrzy...