Seminarium ,,Praktyczne aspekty zamknięcia roku 2008 w sektorze elektroenergetycznym i gazowym” odbyło się w dniach 25-26 listopada 2008 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Było ono poświęcone kluczowym aspektom zamknięcia roku finansowego oraz zastosowaniom międzynarodowych standardów sprawozdawczości finansowej (MSSF), w sektorze elektroenergetycznym i gazowym. Organizatorem seminarium było Europejskie Centrum Biznesu (ECB) oraz Firma Deloitte. W spotkaniu uczestniczyło ok. 100 osób.
Niezaprzeczalnym atutem tego przedsięwzięcia okazało się zaangażowanie interdyscyplinarnego grona doradców Deloitte, odznaczających się wieloletnim doświadczeniem zawodowym i znajomością specyfiki sektorowej, dzięki czemu mogli oni podzielić się z uczestnikami praktycznymi wskazówkami i radami.
Pierwszego dnia odbyło się pięć sesji, które dotyczyły ogólnych zasad wyceny środków trwałych (międzynarodowe standardy rachunkowości MSR 16 i MSR 23), utraty wartości aktywów (MSR 36), modeli wykorzystywanych do przeprowadzania testów na trwałą utratę wartości, podatku od nieruchomości oraz rozwiązań długoterminowych kontraktów na sprzedaż energii.
Referat Moniki Jakubczyk (Deloitte) dotyczył tematu wyodrębnienia komponentów, ustalenia wartości rezydualnej, okresu ekonomicznej użyteczności, a także ujęcia kosztów finansowania (wraz ze zmianą do MRS 23).
W trakcie dyskusji zwrócono uwagę na definicję budowli w odniesieniu do urządzeń energetycznych (takich jak elektrofiltry, instalacje odsiarczania spalin), na aktualne orzecznictwa i doktryny prawa podatkowego, zagadnienia podatkowe związane z rozwiązaniem kupieckich domów towarowych. Wskazano główne obszary problemowe dotyczące rozwiązań długoterminowych kontraktów na sprzedaż energii wraz z propozycjami ich rozwiązań.
W drugim dniu program seminarium realizowany był w czterech blokach tematycznych: optymalizacja procesu zamykania ksiąg rachunkowych i raportowania finansowego, ujęcia praw do emisji oraz świadectw pochodzenia, rezerwy na świadczenia pracownicze (MSR 19), a także instrumenty finansowe.
Szczegółowo omówiono wymogi dotyczące terminów raportowania finansowego na giełdzie papierów wartościowych, najlepsze praktyki w procesie zamykania ksiąg rachunkowych i raportowania finansowego, specyficzne problemy związane z przyspieszeniem zamykania ksiąg rachunkowych dla przedsiębiorstw branży energetycznej. Ponadto poruszono kwestie zamykania ksiąg na podstawie szacunków versus i podatkowych aspektów związanych z szybkim zamykaniem ksiąg rachunkowych. Uwagę poświecono także ujęciom księgowym świadczeń pracowniczych, ujęciom zmian w układach zbiorowych pracy, podejściom korytarzowym do ujęcia rezerw po okresie zatrudnienia, zarządzaniu ryzykiem cen uprawnień do emisji CO2 oraz ujawnieniom odnośnie instrumentów finansowych.

(ml)