Prawne aspekty kształtowania zieleni miejskiej
W obliczu rosnącego znaczenia zieleni miejskiej w polityce urbanistycznej oraz zwiększenia zainteresowania architekturą krajobrazu, warto przyjrzeć się regulacjom prawnym dotyczącym kształtowania zieleni w przestrzeni publicznej.
Należy pamiętać, że obowiązki i ograniczenia wynikające z regulacji dotyczących zasad kształtowania zieleni obejmują zarówno podmioty publiczne (gminy mają obowiązek zakładania i utrzymania w należytym stanie terenów zieleni oraz zadrzewienia), jak i osoby prywatne (poprzez ograniczenie prawa korzystania z nieruchomości w związku z koniecznością poszanowania zasad ochrony przyrody). Niestety, reguły te do dzisiaj nie doczekały się kompleksowego ujęcia w jednym akcie prawnym.
Zieleń na terenie zabudowanym
Podstawowe wytyczne dotyczące zasad urządzania i kształtowania terenów zieleni powinny zostać zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzeni, a w przypadku jego braku ? w studium uwarunkowań uchwalanym przez gminy. Plany miejscowe mogą nakładać w tym zakresie dodatkowe obowiązki, zwłaszcza gdy obejmują obszary specjalne ? lotniska, rezerwaty, tereny objęte ochroną zabytków. Najczęściej jednak, ustalając zasady projektowania zieleni miejskiej, należy sięgnąć bezpośrednio do przepisów budowlanych oraz dotyczących ochrony przyrody. Przepisy Prawa budowlanego nie regulują wysokości ani odległości nasadzeń od granicy działki. W tym zakresie należy odwołać się do podstawowej za...