Warto przeczytać

 

?Dyscypliny humanistyczne i ekologia?,

Włodzimierz Tyburski,

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

 Wydane w ramach serii Monografie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika opracowanie profesora Tyburskiego to pierwsza w literaturze przedmiotu próba przedstawienia w miarę pełnego zestawu dyscyplin humanistycznych zaangażowanych na rzecz ekologii. Tematyka książki stanowi swoiste uzupełnienie problematyki ekologii poruszanej przez przedstawicieli nauk przyrodniczych, technicznych i prawnych. Czytelnicy znajdą w niej zagadnienia, które poszerzą ich dotychczasową wiedzę na temat ochrony środowiska o szereg nowych i doniosłych składników, m.in. o wymiar filozoficzny, aksjologiczny (etyczny i estetyczny), psychologiczny oraz edukacyjno-wychowawczy. Autor, opierając się na własnych dociekaniach oraz korzystając z dorobku nauk przyrodniczych, wypracował nowy model rozwoju i relacji między człowiekiem, kulturą a przyrodą. W efekcie zarysował wizję humanistycznego kierunku ochrony środowiska, zwanego humanizmem ekologicznym, którego centralnym składnikiem jest myśl filozoficzno-etyczna (czyli ekofilozofia wraz z etyką środowiskową), uzupełniona o takie dyscypliny, jak: ekopedagogika, ekoestetyka, psychologia ekologicznia czy ekoteologia.

?Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni?

Filip Springer,

Wydawnictwo Czarne

?Wanna z kolumnadą? to cykl reportaży, które łączy troska o stan polskiego ładu przestrzennego. Autor skupia się nie tylko na wskazywaniu negatywnych przykładów (choć jest ich w książce co niemiara), lecz próbuje zrekonstruować mechanizmy, które sprawiły, że kraj, który przed wojną szczycił się jednym z najlepszych systemów planowania przestrzennego, przemienił się w wizytówkę jarmarcznego bezguścia.

Filip Springer z wprawą wytrawnego reportera śledzi i piętnuje smutną, polską rzeczywistość, w której króluje chaos. Autor wędruje po wyrastających jak grzyby po deszczu podmiejskich osiedlach kuszących bajkowymi nazwami, obiecujących idylliczne warunki życia, a oferujących głównie błotniste drogi dojazdowe i infrastrukturalną pustynię. Rozmyślania nad wartością ładu przestrzennego uzupełnia przykładami budowlanej samowolki, dzięki którym Polacy mogą cieszyć oczy architektonicznymi koszmarkami. Poza tym ujawnia mechanizmy myślowe, dzięki którym szarość polskich blokowisk zastąpiono równie przygnębiającą ?pastelozą?, zaś bierność urzędników doprowadziła do zalania przestrzeni publicznej reklamowym kociokwikiem. Springer zastanawia się też, dlaczego miasta tak niemrawo próbują ponownie zwrócić się w stronę rzek i po co właściwie ludzie zamykają się w grodzonych enklawach, które równie dobrze można nazwać gettami.

 

?Przyroda w mieście ? Rozwiązania?

red. Bergier T., Kronenberg J., Lisicki P.,

Fundacja Sendzimira

Nowa publikacja Fundacji Sendzimira przedstawia praktyczne i szczegółowe zagadnienia, związane z zarządzaniem przyrodą w mieście. Tytułowe rozwiązania zostały podzielone na techniczne i organizacyjne. Ich tematyka dotyczy ochrony drzew w procesie inwestycyjnym, budowania międzysektorowych partnerstw i strategicznego planowania błękitno-zielonej infrastruktury. Jedenaście artykułów przygotowanych przez polskich i zagranicznych ekspertów uzupełniono zestawem dobrych praktyk, pokazujących innowacyjne sposoby pozyskiwania środków finansowych na zarządzanie przyrodą w miastach.

Jest to kolejna publikacja z cyklu ?Zrównoważony Rozwój ? Zastosowania?, wydawanego przez Fundację Sendzimira od 2010 r. Na stronie internetowej www.sendzimir.org.pl można złożyć zamówienie na bezpłatny egzemplarz drukowany lub pobrać wersję elektroniczną.