W polskim krajobrazie przydrożne drzewa cały czas są jeszcze powszechnym zjawiskiem, które stanowi istotne urozmaicenie otaczającego nas krajobrazu. Są też siedliskiem wielu gatunków chronionych.
 
Ponadto chronią przed uciążliwościami, związanymi z ruchem komunikacyjnym. Niestety, ciągły rozwój urbanistyczny powoduje, że wiele z nich koliduje z nowymi budynkami, do których powinien być zapewniony dostęp z drogi publicznej. W tym celu właściciele posesji zainteresowani są usuwaniem drzew rosnących w pasie dróg. Zgodnie z postanowieniami art. 83 ust. 1 Ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU z 2009 r. nr 151, poz. 1220, z późn. zm.) usunięcie drzew lub krzewów (poza wyjątkami wynikającymi z przepisów szczególnych) może mieć miejsce tylko na podstawie zezwolenia, wydawanego zasadniczo na wniosek posiadacza nieruchomości, na której znajdują się drzewa lub krzewy. W związku z tym pojawia się wątpliwość, czy posiadacz nieruchomości sąsiadującej bezpośrednio z pasem drogi publicznej może być uznany za uprawnionego do występowania z wnioskiem o wydanie zezwolenia?
 
Drogi publiczne a drogi wewnętrzne
Przed przystąpieniem do rozważań na ten temat należy zaznaczyć, że odnosi się ono do dwóch różnych kwestii, tzn. budowy zjazdów z dróg publicznych oraz dróg wewnę...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?